Podstawowe informacje o podatkach w USA


Wszystkie osoby pracujące w Stanach Zjednoczonych mają potrącane z wypłat zaliczki na podatek dochodowy. W zależności od stanu, w którym wykonujesz pracę, zaliczki te wynoszą od 10-20% dochodu. Na szczęście po powrocie do Polski można ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. W tym celu należy złożyć w amerykańskim urzędzie podatkowym (IRS) deklarację podatkową uwzględniającą wszystkich pracodawców, z której wynika, w jakiej wysokości zwrot się należy.

Amerykański fiskus potrąca następujące rodzaje podatku:

Podatek federalny (federal tax) - Przeważnie jest to 10% dochodu. Stawka ta rośnie w zależności od wysokości osiągniętych dochodów. W przypadku wizy J-1 można starać się o pełny zwrot przy zarobkach do 10 000 USD. Po reformie podatkowej w USA (2018), urząd federalny przyznaje jednak często tylko minimalny zwrot wynikający ze standardowych przepisów dla nierezydentów.

Podatek stanowy (state tax) - 1-10% dochodu. Podatku tego nie potrącają następujące stany: Alaska, Florida, Nevada, New Hampshire, South Dakota, Tennessee, Washington, Wyoming.
Możliwość odzyskania zaliczek zależy od sumy dochodów oraz przepisów podatkowych poszczególnych stanów.

Podatki lokalne (local tax) - 1-2% dochodów. Zaliczki te niestety nie podlegają zwrotowi.

Dodatkowo zdarza się, że pracodawcy potrącają w formie podatku zaliczki na ubezpieczenia zdrowotne (social security tax (FICA) oraz medicare tax). Nie rzadko są to duże kwoty rzędu 10% dochodów. W przypadku studentów pracujących na programach Work&Travel nie ma niestety już możliwości ich odzyskania.


O czym należy pamiętać podczas pobytu w USA?
 1. Podczas pracy w USA sprawdź czy pracodawca nie potrąca Ci zaliczek na podatki Social Security i Medicare. Być może po Twojej interwencji uda Ci się załatwić ich zwrot.
 2. Przed powrotem do kraju koniecznie upewnij się, że pracodawca posiada Twój aktualny adres w Polsce, na który wyśle w styczniu dokument W2 (podsumowanie osiągniętych zarobków i potrąconych podatków).
 3. Na wszelki wypadek zachowaj też ostatnie payslip-y od wszystkich pracodawców oraz zanotuj sobie dokładną nazwę i adres pracodawcy.

Jakie dokumenty będą potrzebne do odzyskania podatku?
 1. Dokument W2 od każdego pracodawcy
 2. W przypadku braku W2 - ostatni payslip wraz z dokładną nazwą i adresem pracodawcy
 3. Kserokopia Social Security Card
 4. Kserokopia wizy (z paszportu)
Kiedy można ubiegać się o zwrot podatku?

O zwrot podatku można ubiegać się po zakończeniu roku rozliczeniowego. Do końca stycznia wszyscy pracodawcy mają obowiązek rozesłać pracownikom dokumenty W2, będące podstawą ubiegania się o zwrot. W styczniu też, IRS publikuje aktualne formularze i tabele podatkowe. Rozliczenia można dokonać w dowolnej chwili w ciągu 3 lat od zakończenia roku podatkowego. Procedura zwrotu podatku œrednio 3-6 miesięcy.


Jak rozliczyć swoje podatki?Więcej informacji znajdziesz na FORUM
Ostatnie tematy w dziale Zwrot Podatku:

> Zwrot podatku i Recovery Rebate Cre...
> Co to jest 1099 G/INT
> Rozliczenie podatku w Polsce
> Muszę DOPŁACIĆ za 2018?!
> zwrot podatku j1
> realizacja czeku z usa
> Jak uzyskać 100% zwrotu podatku?
> Czy Muszę Się Rozliczać? (2015)
> Firma "premium Tax" I Dofinansowani...
> Zwrot Podatku-Wiza L1Deklaracje podatkowe można wypełnić samemu lub zlecić to wyspecjalizowanej firmie. Do zalet skorzystania z usług firmy należy:
 • Rozliczenie zgodnie z aktualnymi przepisami podatkowymi.
 • Uzyskanie maksymalnej kwoty zwrotu.
 • Pewność, że firma zajmie się wszystkimi problemami (np. zagubieniem czeku przez pocztę lub wyjaśnieniem ewentualnych komplikacji)

     Wybierając firmę warto zwrócić uwagę na:
 • Wysokość oferowanego zwrotu.
 • Wysokość pobieranej prowizji.
 • Renomę firmy (np. opinię wśród znajomych).

UWAGA:
 1. Pamiętaj, że najprawdopodobniej masz podatkowy status "nonresident" i nie możesz korzystać ze stron typu TurboTax, przeznaczonch jedynie dla rezydentów podatkowych USA. Rezydentów obejmują dużo korzystniejsze przepisy, ale w twoim przypadku złożenie deklaracji rezydenckiej może zostać uznane za próbę wyłudzenia podatku.
 2. Wprowadzona przez rząd Donalda Trumpa reforma podatkowa zmieniła wiele zasad rozliczeń dla obcokrajowców. Rozliczając samodzielnie rok 2019 pamiętajcie aby nie kopiować deklaracji z lat wcześniejszych tylko przygotować je zgodnie z nowymi przepisami.
 3. Uważajcie na ogłoszenia rozliczania podatku przez osoby prywatne. Przeważnie wysyłają one proste rozliczenia elektroniczne dla rezydentów podatkowych USA, co może spowodować zablokowanie zwrotu lub naliczenie przez IRS wysokiej kary. Deklaracje podatkowe dla obcokrajowców muszą być wypełnione i wysłane w formie pisemnej. Rozpatrując tego typu oferty dokładnie przeczytajcie umowę pośrednictwa, gdyż przekazanie swoich danych bez umowy może zakończyć się trafieniem Waszego zwrotu na konto "pośrednika".

Jaki zwrot podatku z USA mi przysługuje?

Aby oszacować należny zwrot skorzystaj ze specjalnego kalkulatora pod adresem: https://www.zwrotpodatku.pl/usa/calculator/step1


© 2003-2018 Copyright USA.INFO.PL. All Rights Reserved > Reklama w serwisie<